Paljonko perheelläsi menee rahaa ruokaan kuussa tai viikossa?

Vierailija

Meillä (2 aikuista+1 taapero) meni aikaisemmin noin 450-500e, mutta nyt aloitin tarkemman kuluseurannan ja sain tiputettua summan vähän päälle 300 euroon. Varmaan enemmänkin saisi pois, jos valitsisi epäterveellisempiä vaihtoehtoja esim. maitotuotteista.

Kommentit (7)

Vierailija

meillä 2 aikuista + 3 lasta (joista 2 teiniä) ja ruokamenot n.900-1000¿/kk

mihin ihmeeseen meillä uppoaa tommoinen määrä? :o

Vierailija

Mitä te oikein syötte, jolla menee ruokaan 1000¿/kk? Meillä riittää mainiosti ruokaan tuo 350¿/kk. Lapsia on kaksi: 4- ja 6-vuotiaat. Tosin lapset syövät hoidossa 3-5 päivänä viikossa, mikä tietenkin pienentää perheen ruokalaskua osaltaan. Emme juurikaan käy missään työpaikkalounailla vaan käymme kotona syömässä (mies työskentelee kotona) tai otamme eväät mukaan töihin. 1-2 kertaa/kk käymme ulkona syömässä ja sekin sisältyy tuohon kuukausimaksuun. Kun rahaa oli vähemmän käytettävissä (ollessani hoitovapaalla), sain perheemme ruokalaskun tiputettua summaan 200¿/kk. Silloin ei kyllä ulkona syöty. Söimme paljon puuroja, marjoja, leivät leivottiin itse/ostettiin suoraan leipomosta kaupan hintoja paljon halvemmalla, ruokaa ostin kaupoista vähän ennen kauppojen sulkeutumista, jolloin seuraavana päivänä erääntyviä ruokia sai - 30-50 % alennuksella. Oikeasti, aika vähälläkin voi pärjätä!





Tämä kenttä pitää täyttää jotta oikeat käyttäjät erottuvat boteista.

Uusimmat

Suosituimmat