Keskustelualueen etusivu ›› Keskustelualueen säännöt >>
1/7

Ehkä vähän, mutta omat tekoset tuoreita, ilman säilöntäaineita ja tekemisen ilo!

Mä tein tänään lapseni synttäreitä varten kakun, kääretortun, tuulihattuja, muffinsseja ja kolmioleipiä. Ja täytyy sanoa, että ihana tuoksu ja ihana olo. Rahaa meni kaikkiaan n. 15e

[quote author="Vierailija" time="30.03.2007 klo 21:15"]

Mä tein tänään lapseni synttäreitä varten kakun, kääretortun, tuulihattuja, muffinsseja ja kolmioleipiä. Ja täytyy sanoa, että ihana tuoksu ja ihana olo. Rahaa meni kaikkiaan n. 15e

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 0
1/7

Miten voit saada noin halvalla kaiken tuon?

Täytitkö siis myös kolmioleivät??? Entä täytekakun?

[quote author="Vierailija" time="30.03.2007 klo 21:17"]

Täytitkö siis myös kolmioleivät??? Entä täytekakun?

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 0
1/7

Kyllä, täytekakku on porkkanakakku

(porkkanat oli omasta takaa ja yksi tuorejuusto oli jääkaapissa myös, jotka siis hyödynsin) Kolmioleipiin tuli tonnikalaa, majoneesia, kermaviiliä, paprikaa ja purjoa (purjo oli jäänyt lounaalta)

t.1

[quote author="Vierailija" time="30.03.2007 klo 21:19"]

(porkkanat oli omasta takaa ja yksi tuorejuusto oli jääkaapissa myös, jotka siis hyödynsin) Kolmioleipiin tuli tonnikalaa, majoneesia, kermaviiliä, paprikaa ja purjoa (purjo oli jäänyt lounaalta)

t.1

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 0
1/7

Tietysti itsetekemällä säästää!

maksat vain tarvikkeista!

Kun kaupasta ostettaessa hinnassa on esim... kuljetuskustannukset, palkat ja palkan sivukulut, tilavuokrat jne....

[quote author="Vierailija" time="30.03.2007 klo 21:19"]

maksat vain tarvikkeista!

Kun kaupasta ostettaessa hinnassa on esim... kuljetuskustannukset, palkat ja palkan sivukulut, tilavuokrat jne....

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 0
1/7

Laske itse

Leipä/sämpylätaikinaa varten tarvitset puoli litraa maitoa (n. 45 senttiä), alle kilon jauhoja (50 senttiä-euro jauhoista riippuen), paketin hiivaa (n. 20 senttiä) ja lisäksi lorauksen öljyä ja siirappia. Uunin lämmityskin tietysti maksaa vähän. Sämpyläerän (n. 20-25 sämpylää) hinnaksi tulee siis 1,5-2 euroa tarvikkeista ja kaupasta riippuen. Samalla hinnalla saat esim. 9 palan pakkauksen ruispaloja tai pussillisen Muhkuja.

[quote author="Vierailija" time="30.03.2007 klo 21:27"]

Leipä/sämpylätaikinaa varten tarvitset puoli litraa maitoa (n. 45 senttiä), alle kilon jauhoja (50 senttiä-euro jauhoista riippuen), paketin hiivaa (n. 20 senttiä) ja lisäksi lorauksen öljyä ja siirappia. Uunin lämmityskin tietysti maksaa vähän. Sämpyläerän (n. 20-25 sämpylää) hinnaksi tulee siis 1,5-2 euroa tarvikkeista ja kaupasta riippuen. Samalla hinnalla saat esim. 9 palan pakkauksen ruispaloja tai pussillisen Muhkuja.

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 0
1/7

Kyllä säästää.

Pullataikinan aineet kustantavat noin euron, ja saat taikinasta 25 pullaa. Lisäksi pullasi ovat parempia kuin kaupan, lisäainemäärältään, maultaan, saat ne uunituoreina, pullantuoksu, tekemisen ilo (tosin tiskattava kulho ja puuhaarukka ja desimitta).

Ja pullataikinan hinta näin:
5dl vettä
hiiva 0,2e
öljyä loraus 0,1e
jauhot 0,5e
suola+kardemumma 0,2e

munaa ei tarvita, sen pois jättäminen saa pullat maistumaan tuoreilta pitempään.

[quote author="Vierailija" time="30.03.2007 klo 21:43"]

Pullataikinan aineet kustantavat noin euron, ja saat taikinasta 25 pullaa. Lisäksi pullasi ovat parempia kuin kaupan, lisäainemäärältään, maultaan, saat ne uunituoreina, pullantuoksu, tekemisen ilo (tosin tiskattava kulho ja puuhaarukka ja desimitta).

Ja pullataikinan hinta näin:
5dl vettä
hiiva 0,2e
öljyä loraus 0,1e
jauhot 0,5e
suola+kardemumma 0,2e

munaa ei tarvita, sen pois jättäminen saa pullat maistumaan tuoreilta pitempään.

[/quote]
Vastaa Lainaa Ilmoita asiaton sisältö
0 0