Paljonko menee nelihenkisellä perheellä viikossa ruokaan rahaa?

Vierailija

.

Sivut

Kommentit (16)

Vierailija

oikein kuin kitsastelee ja suunnittelee niin 60€ mutta normaalisti ja useimmiten kuitenkin 80€ ja meillä syödään vain paistijauhelihaa ( ei ikinä sika-nautaa) ja koko lihaa, kalaa jos on tarjouksessa ja paljon kanaa. Joka päivä kasviksia ja hedelmiä eli kyllä pienelläkin rahalla saa terveellsitä ja monipuolista ruokaa

Vierailija

Että toinen lapsista syö koulussa ja toinen hoidossa. Minä otan eväät aina kotoa ja mies syö koulussa ( ilmainen ruoka)









Lainaus:

oikein kuin kitsastelee ja suunnittelee niin 60€ mutta normaalisti ja useimmiten kuitenkin 80€ ja meillä syödään vain paistijauhelihaa ( ei ikinä sika-nautaa) ja koko lihaa, kalaa jos on tarjouksessa ja paljon kanaa. Joka päivä kasviksia ja hedelmiä eli kyllä pienelläkin rahalla saa terveellsitä ja monipuolista ruokaa

Vierailija

joka viikko se satku vaikka vaihettas kauppaakin. Siinon kyllä sitten aivan kaikki pesuaineet, paperit ja lamputkin. Ihan pelkkään ruokaan ehkä se 80e/viikko?.

Vierailija

Ts. jos kaapissa on kuivatarvikkeita, pesuaineita ei tarvitse ostaa (luen ne meillä mukaan ruokalaskuun kun ostetaan samasta kaupasta...), pakastin on täynnä jne.



Meitä on 5 ja kyllä ruokaan menee ihan helposti se 800€/ kk, eli noin pari sataa viikossa. Tähän summaan kuuluu koko perheen kaikki ruokailut.

Vierailija

Eli se tekee 200 euroa per nassu. Joten nelihenkinen perhe 800 euroa ja se jaettuna neljällä on 200 euroa. Sillä ainakin saa hyvät ruoat ja juomat. Selviää vähemmälläkin, mutta en laita mihinkään muuhun rahaa. Hyvin syöminen ja kokkailu on meidän harrastus.

Vierailija

Lapset 7v ja 5v. Koulussa ja päiväkodissa saavat ruuan, joten se pienetää ruoka laskua. Eikä tuohon ole laskettu niitä ruokia mitä syödään töissä.



Joskus menee tuo summa, joskus ei. Sillä rahalla ostetaan myös wc-paperi ja astian- ja pyykinpesuaineet.

Vierailija

Kun itse ruokin 7 (yksi kyllä vauva) henkisen perheen + kaksi isoa koiraa alle 100 eurolla viikossa. Yksi lapsista ainoastaan syö yhden aterian koulussa. Normisti kauppaan menee 80e/viikko, ja siinä mukana vielä yhden vaipat. Kuulostaa todella tuhlaukselta laittaa neli hnekisen perheen sapuskoihin 120 euroa!!!

Vierailija

mä ja lapset syödään kaikki ruoat kotona joka päivä

mies lpounaan töissä ja se ei ole tossa hinnassa koska syö lounareilla



pesuaineet on m ukana hinnassa

syödään paljon hedelmiä j a salaattia ja keitettyjä vihanneksia



broileria ja kalaa ja osa lihaa

Sivut

Tämä kenttä pitää täyttää jotta oikeat käyttäjät erottuvat boteista.

Uusimmat

Suosituimmat