Tilanneviesti

Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Orgasmin saaminen vaikeutunut mielialalääkkeiden takia ?

Vierailija

Syön mielialalääkettä ja nyt olen huomannut , että orgasmin saaminen kestää ja kestää. Ennen olin paljon herkempi.



Jonkun aikaa olin ilman lääkettä ja huomasin taas tuntoaistini palaavan ennalleen. Kunnes jouduin taas aloittamaan lääkityksen. Ihonikaan ei tunne kosketusta niin kuin ennen. On kuin olisi kokovartalopuudutus päällä.

Kommentit (1)

Vierailija

Näin juuri saattaa käydä. Orgasmi voi viipyä tai sitä ei saavuta enää entiseen malliin. Tuntopuutokset ovat myös mahdollisia sivuvaikutuksia.Toisaalta lääke auttaa psyykkisessä hyvinvoinnissa. Kannattaa keskustella hoitavan lääkärin kanssa mainitsemistasi sivuvaikutuksista. Toisinaan lääkkeen käyttöä jatkettaessa, oireet vähenevät .Toisinaan voi olla paikallaan arvioida lääkeen annostus tai vaikkapa vaihtaa lääkettä.



Ystävällisesti

Tarja Sandberg

Kliininen seksologi

Uusimmat

Suosituimmat