Vierailija

.

Kommentit (13)

Lainaus:

on siis mitä milloinkin, yleensä norjalaista lohta tai sitten viljeltyä kirjolohta. Fileenä tarjouksessa 5,99 - 9,99/kilo. Käytännössä aina löytyy tarjouksena jostain lähikaupasta. On siis jauhelihan hintaista - mielummin tuota ostan kuin sikanautaa.




meidän vakkarikaupassa tuollaiseen hintaan törmännyt. Aina kun ollaan ostettu lohifile (mitä se nyt mahtaa painaa?) josta koko perheemme syö yhden kerran, se on maksanut 7€ Ja se on minusta melko kallista jos usein 2 kertaa viikossakin söisi.



No pitänee tutustua hintoihin tarkemmin...



Ja joku puhui tuolla esim. Lidlin vihanneksista ja kasviksista. Minä ostin keväällä sieltä kukkakaalin, porkkanoita ja kurkkua. Kaikki aivan hillittömän pahan makuisia! Mieluummin maksan sen verran että ruoka maistuu hyvälle.

on siis mitä milloinkin, yleensä norjalaista lohta tai sitten viljeltyä kirjolohta. Fileenä tarjouksessa 5,99 - 9,99/kilo. Käytännössä aina löytyy tarjouksena jostain lähikaupasta. On siis jauhelihan hintaista - mielummin tuota ostan kuin sikanautaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Miten sellainen tehdään? Itsekin olen linssejä pyöritellyt käsissäni kaupassa, mutten osaa tehdä niistä mitään!



Saisinko edes summittaisen ohjeen, kiitos!

Lainaus:

Nelihenkisen perheen tulee syödä päivässä 2 kg vihanneksia. Peruna ei kuulu siihen ryhmään. Aika paljon pitää ostaa niitä sun halpoja vihanneksias..




Vihanneksina meillä käytetään kurkkua, tomaattia, kukkakaalia, parsakaalia, porkkanaa, valkokaalia, paprikaa, salaattia.



Hedelminä ostetaan päärynää ja omenoita.



Yhdellä aterialla ei aikuinen nainen tarvitse kuin pienen pienen kimpaleen lihaa tai kalaa, loppu lautanen voidaan koostaa vihanneksista, perunoista ja hedelmistä. Yksi iso makkarakin riittää neljälle hengelle hyvin, sen enempää ei ole mitenkään välttämätöntä aterialla syödä. Lisukkeita tähän tarvitaan tietysti.

mutta myös hedelmiä. Tee vaikka raasteita; porkkanaraastetta, jonka joukkoon pilkot appelsiinia. Välipalaksi banaani/omena/appelsiini ja pääruoan kanssa syötte tomaattia ja salaattia ja kurkkua. Niitä ei tarvitse niin paljon, jos teet raasteita.



Ja lisukkeena voi olla myös punajuurta, perunaa, lanttua, kesäkurpitsaa jne.

käymme siellä tosin harvoin.



Suosittelen tosiaan noita linssi ja papuruokia. Jos on etnisiä kauppoja lähellä, niin niistä saa isot satsit edullisesti. Samalla kannattaa ostaa myös mausteita.



Itse pyrin ostamaan vihanneksia silloin kun ovat edullisia. En esim. osta paprikaa kun kilohinta on törkeä, vaan ostan silloin jotain edullisempaa. Juurekset on edullisia ympäri vuoden, niitä kun pilkkoo ja maustaa yrteillä, suolalla ja pippurilla ja lorauttaa päälle öljyä ja pistää uuniin, niin saa maistuvan lisäkkeen.



Kalaa voi ostaa myös pakastealtaasta. Sosekeitot on nopeita, helppoja ja edullisia (esim purjo-peruna, bataatti, porkkana tms.).



t. se linssipataa tekevä - tuli muuten hyvää!!

on "valtion" aivna turha mussuttaa, kun kansa lihoo. Olen niin helvetin vihainen, kun terveellisen ruoan kauppakassi maksaa oikeasti enemmän kuin epäterveellisen. On seen helvetin väärin stana.

Ostat kuule kassin täyteen halpoja vihanneksia ja hedelmiä, kananmunia, tarjouslohta, kaurahiutaleita ja ruisjauhoa. on kuule halpaa!! Vika on ihan sun omassa päässäsi, jos kuvittelet, että syodäkseen terveellisesti tulee käyttää sisäfilettä tai jotain hienoja "funktionaalisia" maitotuotteita.



Me ollaan köyhiä ja syödään erittäin terveellisesti!

meilläkin porisee linssipata liedellä, paljoa ei raaka-aineet maksa ja hyvää ja terveellistä on. Emme kyllä edes ole köyhiä, mutta mieluusti ostetaan edullista ja terveellistä.



Papuja, linssejä, soijarouhetta, porkkanoita, sipulia, perunoita, punajuurta, lanttua, munia jne. kun käyttää paljon lisukkeina tai ihan koko ruoan raaka-aineina, niin kyllä se makkaran ja jauhelihan voittaa mennen tullen hinnan ja terveyden suhteen!

ja katsele hintoja. Löytyy esim vesimeloni, kukkakaali ja sipuliniput kaikki alle 1e/kilo. Sitten etnisistä kaupoista halvalla noita kuivattuja linssejä, papuja yms ja lisäksi tomaattisäilykkeitä (edelleen alle 1e/kg) mukaan ruokaan. Tavallisessakin kaupassa löytyy omenoita alle 1,5e/kg, samoin porkkanoita, tomaatteja, kurkkua (nyt kesällä) - aika halvalla tulee se 2 kiloa täyteen.



Grillimakkaroita saa aika harvoin noilla hinnoilla...

kukkakaali, punaisia linssejä, sipulia, perunaa ja mausteita (valkosipulia,inkivääriraastetta juustokuminaa, punaista chiliä, suolaa, pippuria). Paistat mausteet öljyssä ja heität pilkotut vihannekset ja linssit joukkoon. Lisäät vettä ja annat porista parikymmentä minuuttia kannen alla kypsäksi.



Myös vihreistä linsseistä saa hyvää, keittoaika vaan on vähän pidempi.



Myös linssikeitto on hyvää, kun sen maustaa hyvin. Laita noita linssipadan mausteita, punaisia tai vihreitä linssejä, pari raastettua perunaa, pilkottu sipuli, pilkottu tomaatti ja tomaattipyreetä pari lusikallista ja vettä tietenkin. Tosi hyvää!

Nelihenkisen perheen tulee syödä päivässä 2 kg vihanneksia. Peruna ei kuulu siihen ryhmään. Aika paljon pitää ostaa niitä sun halpoja vihanneksias..

kasvikset, hedelmät ja vihannekset ympäri vuoden halpoja!!

Ja mitä hiton tarjouslohta?

On sekin melko suolaisen hintaista aina...



Mutta ei siinä, syön silti mieluummin terveellisesti kuin epäterveellisesti.

* Tämä kenttä pitää täyttää jotta oikeat käyttäjät erottuvat boteista.

Poiminnat

Suosituimmat

Uusimmat

Sisältö jatkuu mainoksen alla

Uusimmat

Suosituimmat