Maksaisitko leivästä 12,50 € ?

Vierailija

Tänään Sellon Citymarketissa myytiin jotain ekogourmetspelttileipää, ihan tavallisen näköinen vaalea limppu ja hintaa 12,50 ¿ kpl. Konsultti perusteli, että tämä on alusta loppuun asti käsityötä ja valmistus taikinan nostatuksineen ja leipomisineen vie kolme päivää. Hei, se on silti vain leipä, jauhoja, vettä, suolaa jne. Ei kai kukaan maksa leivästä noin paljoa?? Ja se ihmeellinen speltti, mulla oli sitä joskus pussi ja muistaakseni siinä luki, että se on ydinvehnäjauhoa. Voi olla että muistan väärin.

Kommentit (9)

Vierailija

No, oma lapseni on allerginen. Hänelle sopiva tattarilimppu maksaa n. 9 ¿/kpl. En ole ikinä tuota hintaa raaskinut maksaa. Onneksi lähikaupassa nuo tattarileivät on usein poistomyynnissä n. 5 ¿ hintaan. Välillä on kiva ostaa valmista leipää, ettei aina tarvitse leipoa.

Mutta itselle en kyllä tuohon hintaan ostaisi.

Vierailija

Ja meilläkin lapsi ollut allerginen, kyllä hänelle ostettiin leipää, olipa hinta mikä vaan. Ei muutkaan ruoat olleet halpoja, esim. makaronia hyvin pieni pss 5 e.

Tämä kenttä pitää täyttää jotta oikeat käyttäjät erottuvat boteista.

Uusimmat

Suosituimmat